Четейки стотиците мнения за „късните” аборти, наскоро осъзнах, че съм направил един огромен пропуск.
Спорният момент за поддръжниците на аборта е законът, приет в десет щата на САЩ, според който не може да бъде абортирано бебе, способно да изпитва болка на 20 седмици – нещо, което е било установено от изследвания на мнозина учени.
По обясними причини NRL (бел. ред. Национална организация „Право на живот”) News Today е писала вече за научните изследвания, установили този праг (който, между другото, може и да е по-рано от 20-тата седмица), за политиката, за заблудите на поддържащите аборта и за други подобни теми.
Но кои са повратните моменти във вътреутробното развитие на дете на 20 седмици?
Има много начини да разберем невероятната сложност в развитието на човешкото същество и как тя се открива сравнително много рано в периода на бременността. Преди да обърнем по-подробно внимание на някои критерии, ви предлагам няколко отлични материала (бел. ред. матриалите са на английски).
- Това е една изключителна поредица за вътреутробното развитие на бебето, направена от RTL в Мичигън, който е филиал на NRLC (бел. ред. Национален комитет на организацията „Право на живот”).
- На www.wrtl.org/fetaldevelopment/monthbymonth.aspx, също ще можете да прочетете отлично описание на стадиите на развитие и ще можете да гледате филма „Първите месеци на бебето – безкрайни възможности”. Той показва началото на живота в утробата и поетапното развитие на плода.
- Ако кликнете тук , ще бъдете изумени от „Одисея”- едно видео, което в 3 минути и 24 секунди ви показва по впечатляващ начин колко „естествено” е всъщност развитието на бебето.
- Нека да споменем още и „Делото против аборта: вътреутробно развитие”. Както писах в бележките за филма „Този документален филм използва шест различни технологии за визуализация, които ви представят незабравими образи на растящото бебе в утробата, първо като ембрион и после като плод. Дълго само 3 минути и единадесет секунди, видеото разкрива всички аспекти на процеса – основните етапи, главните герои и помощните средства. Този невероятен разказ е почерпил информация от най-добрите писмени и електронни източници, за да сътвори едно вълнуващо и абсолютно убедително дело против аборта.”https://vimeo.com/10007558
И така, колко далече е стигнало малкото човече на 20 седмици?
Пета седмица: Органите започват да се развиват и сърцето на бебето започва да бие само 21 дни след оплождането.
Шеста седмица: Невралната тръба се затваря и предстои да се превърне в напълно оформен мозък и гръбначен стълб. Малкото сърчице изпомпва кръв и бие с 80 удара в минута, а бебето е само 0.32 см.
Десета седмица: Клепачите на бебето се затварят, за да предпазят сложното и красиво оформяне на очите. Всяка минута мозъкът на бебето образува 250 000 нови нервни клетки и започва да движи мускулите си
Единадесета седмица: Бебето е дълго 5 см. Достигнало е края на ембрионалното си развитие и сега вече се нарича „плод” или „фетус”, което на латински означава „малко дете”. Бъбреците се развиват и произвеждат урина за първи път.
Шестнадесета седмица: На ултразвук се вижда как бебето движи крачетата и ръцете си, а понякога и как си смуче пръста. Има вероятност и да се определи пола.
Двадесета седмица: На половината път до раждането майката може и да започне да усеща нежните движения на бебето за първи път.
Разбирате за какво става дума. Бебето вече е едно малко чудо, нещо твърде различно от някаква „купчина тъкан” или „топка от клетки”.
Автор: Дейв Андруско | Вашингтон, САЩ
Източник: LifeNews.com
Оригинална публикация: http://www.lifenews.com/2013/08/09/the-amazing-fetal-development-of-unborn-babies-at-20-weeks/
Превод: Весела Митева-Костова за Сдружение “Избор за живот”